Fikir annesi benim ama kod yazmayı bilmiyorum…

Yoksa sizde kod yazmayı bilmiyorum diye üzülen girişimcilerden misiniz?

Herkes aklına harika bir iş fikri geldiğinde bu fikri bir an önce hayata geçirmek ister. Özellikle maliyeti yüksek olmayan, izinler için uzun süreler gerekmeyen ve kullanıcılarla buluşmakta herhangi bir engeli olmayan iş fikirleri çok hızlı şekilde hayatlarına başlayabiliyorlar. Bu tarz iş fikirleri ile hayatına başlayan girişimlerin kurucu takımları da çevik iş yapabilme yetisi olan, uykusuz gecelere alışık ve her daim motivasyonu yüksek kişiler oluyor.

Genelleme yapmak gerekirse (bazen yapmak gerekli) dijital dünyada hayatına başlayan girişimler yukarıda saydığım başlıklarla birebir örtüşen fikirlere örnek olabilir. Bu sebeple aklınıza gelen o muhteşem fikri bir an önce hayata geçirme isteğinizi gayet normal karşılıyorum.

Pekala, fikir harika daha önce hiç denenmemiş ve oldukça BÜYÜK bir müşteri kitlesine (su içen herkese) hitap ediyor. Bu kadar BÜYÜK bir pazara hitap eden ve kimsenin daha önce aklına hiç gelmeyen bir fikir bulduğunuza göre, akıllara takılan ilk soru tabii ki şu oluyor: ‘ Para sayma makinesini ne zaman almalıyız?’. İş fikriniz hakkında aklınıza ilk gelen bu soru değilse bir yerlerde bir sorun olabilir. Ancak aklınıza sadece bu soru geliyorsa yine bir yerlerde bir sorun olduğunu düşünmelisiniz.

Para sayma makinesi sorunsalını çözdüğünüzü varsayarak, aklınıza gelebilecek ikinci önemli soru şu olmalı diye düşünebiliriz: ‘Peki bu fikri nasıl hayata geçirmeliyim?’ Aklınıza gelen bir iş fikrini nasıl hayata geçirebileceğinizi başka bir yazıya bırakalım. Dilerseniz öncelikle bu serüvende siz hangi rolde olmak ve nasıl bir ortak/iş arkadaşı ile bu fikri hayata geçirmek istediğinize odaklanalım.

Merhaba, beraber bir girişim kurmaya ne dersin? diye sorduğunuzda birçok kişi size ‘mavi ekran’ verebilir. Bu sebeple birlikte yola çıkacağınız kişiden neler beklediğinizi ve birlikte nasıl çalışmak istediğinizi mutlaka alt alta yazmanızı tavsiye ederim. Bundan sonrası aslında doğru kişi ve asıl ihtiyacınız olan yeteneklere sahip olduğunu düşündüğünüz kişilerle bir an önce görüşmelere başlamak olmalı.

Bu arama süreci öncesi de aşağıda sıralanan kategorilerden hangisine girdiğinizi dürüst şekilde mutlaka kendinize söylemenizi tavsiye ederim. Bir önceki cümledeki en önemli üç kelimeyi lütfen tekrar okuyun ‘Dürüst Bir Şekilde’. (Aşağıdaki başlıklar kod yazarak hayata geçirilen fikirler için geçerli diye düşünebilirsiniz)

Fikir size ait ama kodlama bilmiyorsunuz…

Muhteşem bir fikriniz var ama hayatınızda ya hiç kod yazmadınız yada en son kod yazmanız paranın icadından birkaç sene sonraya denk düşüyorsa mutlaka kod yazmayı bilen (CTO değil Chief Coding Officer) ve en son bir gün önce kod yazmış birisi ile yola çıkmak olmalı. İnternetten ayakkabı alır gibi kod yazdırmanın (kod yazmayı bilmeyen) bazı takımlara nelere mal olduğuna birçok kez şahit olan bir girişimci olarak, bu yola tek başınıza çıkmanızı tavsiye ederim.

Fikir size ait, kodlama bilmiyorsunuz ve fikir sahibi olarak hiçbir şey yapmak istemiyorsunuz

Harika bir fikre sahip ve kod yazmayı bilmeyen bir girişimcisiniz, bunda hiçbir sıkıntı yok. Buna ilave olarak kendi hayatınızın akışını pek değiştirmeyi düşünmüyorsunuz, bu da ok. O zaman bu fikri hayata geçirip müşterilerinizin önüne bir ürün çıkartabilecek yani kod yazmayı bilen birileri artı bu fikrin iş geliştirme kısmına hakim toplamda en az iki kişi ile yola çıkmanız sizi daha mutlu edecektir.

Fikir size ait, kodlama bilmiyorsunuz, fikir sahibi olarak hiçbir şey yapmak istemiyorsunuz ama canınız ‘Startupçılık’ oynamak istiyor

Eğer bu başlıktaki gibi bir iş fikriniz var, bu fikri hayata geçirmek için kodlama bilmiyor ve bunun yanında sadece arkadaşlarınıza hava atmak ve girişimcilik dünya’sına adım atmak için bu bir işe başlıyorsanız size Amerikalı’ların çok ünlü bir sözünü iletmek istiyorum: Yankee Go Home!

Life becomes awesome when we startup... #entrepreneur #newbizguy #innovator #funder #cofounder #happy #startuplover #mentor ermanturan.com

Life becomes awesome when we startup... #entrepreneur #newbizguy #innovator #funder #cofounder #happy #startuplover #mentor ermanturan.com