Clubhouse’da yatırımcılara girişiminizi nasıl daha iyi anlatabilirsiniz?

Clubhouse girişimcilik ekosistemi için yeni bir kanal haline gedi

Clubhouse hayatımıza oldukça hızlı giren çok yeni bir sosyal mecra. Türkiye’de de birçok kullanıcının oldukça hızlı adapte olduğu Clubhouse, aslında pandemi sebebiyle sosyalleşemeyenler için ‘konuşamama’ problemini çözme yolunda oldukça iyi bir adım attı. Clubhouse’da konuşmak hatta daha da çok konuşmak birçok kişiyi rahatlatan aynı şekilde dinleyicilere de pasif bir öğrenme sağlayan yeni bir kanal oldu. Hatta birçok sanatçı ve ünlünün bile çok hızlı şekilde ilgisini çekti..

Pandemi sebebi ile Maslak-Levent hattından mutfak-salon hattına sıkışan İstanbul girişimcilik ekosistemi de farklı başlıklar altında odalar açarak deneyim ve bilgi paylaşmaya başladı. Türkiye’nin birçok şehrinden açılan odalardaki konuşmalar sayesinde hem farklı şehirlerdeki yapılar ve kişiler birbirini daha iyi tanıdı, yeni işbirliği fırsatları ortaya çıktı hem de girişimcilik alanında bilgi paylaşımı oldukça hızlandı.

Bunlara ilave olarak, Clubhouse odalarına katılan girişimciler aynı odada olan yatırımcılarla konuşma fırsatı yakaladılar. Bazı girişimciler, aynı anda birden çok yatırımcıya kendi girişimlerini anlatma şansı buldular. Bu sayede yatırım arama süreçlerini oldukça hızlandırdılar.

Birden çok yatırımcının katıldığı ve bu Pazar günü üçüncüsü gerçekleşen “Erken Aşama Girişimler Anlatıyor, Yatırımcılar Dinliyor” isimli odada yine birbirinden harika girişimcileri dinledik. Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi Genel Müdürü İbrahim Elbaşı ve Heloland Kurucu CEO’su Orhan Bayram tarafından yönetilen odaya 12 farklı yatırımcı katıldı. Her Pazar açılan bu odada yer almak ve girişiminizi yatırımcılara anlatmak için odayı Clubhousee üzerinden takip edebilirsiniz. Girişiminizi yatırımcılara anlatmak için de odaya katılıp el kaldırmanız yeterli.

Bu odanın bu haftaki odağı tabii ki yine erken aşama girişimlerdi. Bu hafta girişimcileri dinlerken sorduğum sorulara ilave olarak, anlatımlar anında girişimcilerin dikkat etmeleri gereken bazı noktalara da kısaca değindim. Bir çok yatırımcı da benzer şekilde yorumlar yaptı. Bu noktadan yola çıkarak, geçtiğimiz 12 sene boyunca girişimcilerle oldukça yakın çalışan ve son yıllarda neredeyse her gün girişim sunumu dinleyen bir yatırımcı olarak Clubhouse üzerindeki anlatımlar hakkında birkaç noktayı aktarmak istedim. Hem Türkiye hem de yurtdışı odalarında dinlediğim ve yatırımcının aklında kalan anlatımları sağlayacak birkaç önemli konuyu belirtmeye çalıştım:

  1. Clubhouse odalarındaki yatırımcılar hem daha çok girişimci dinleyebilmek hem de herkese söz hakkı verebilmek için girişim başına oldukça az bir zaman ayırıyorlar. Bu sebeple Clubhouse’da girişiminizi anlatırken kısıtlı bir zamanınız var. Bu zamanı en iyi şekilde kullanabilmek için de süre tutarak pratik yapmalısınız. Hatta telefonunuzda olan ses kayıt özelliğinizi kullanarak kendi sesinizi kaydedip dinlemeniz güzel bir başlangıç noktası olabilir.
  2. Yatırımcılara görsel bir sunum üzerinden girişiminizi anlatırken kullandığınız yapıyı burada da kullanın. Clubhouse’da sadece sesli olarak girişiminizi anlatsanız bile, yatırımcıların alıştıkları sırayla ve yapıda ilerlemek daha kolay anlaşılmanızı sağlayacaktır. Özellikle değer önerinizin ne olduğunu, hangi müşteri grubuna bu değer önerinizi sunmak istediğinizi, rakiplerden neyi ne kadar iyi yaptığınızı, hangi aşamada olduğunuzu (dün akşam aklıma geldi ya da 500 bin USD yatırım aldık), Revo’dan Alp Canlı’nın da belirttiği gibi eğer varsa metriklerinizi ve verebileceğiniz özet anlaşılabilir data’ları, son olarak da bu sunumu neden yaptığınızı aktarmanızı öneririm. Yatırım mı arıyorsunuz (ne kadarlık bir yatırım), stratejik ortak mı, mentorluk ya da danışmanlık mı? Gedik Yatırım ve Inveo Yatırım Holding’in CEO’su Onur Topaç’ın da eklediği gibi girişim hakkında verilen bilgilerin güncel ve güvenilir olması da oldukça kritik. Bu konulara tabii ki daha fazla bilgi eklenebilir ancak sadece 120 saniye gibi kısa bir zamanınız olduğunu unutmayın.
  3. Clubhouse’da görsel olmadığı, sadece ses ile sunum yaptığınız için sesinizin çok iyi şekilde duyuluyor olması gerekiyor. Buna ilave olarak egirişim’in kurucusu Hilmi Öğütcü’nün de eklediği gibi ses tonunuzun ve nefes kontrolünüzün de iyi olması gerekiyor. Nefes nefese konuşmak ya da alçak sesle veya bıkkın bir ses tonu ile konuşmak dinleyicilerde farklı algılara sebep olabiliyor. Ayrıca bulunduğunuz ortamdaki arka sesler de dinleyicileri rahatsız edebiliyor. Ses çıkartan herhangi bir iş yapmamaya ya da çok sesli bir ortamda olmamaya özen göstermeye çalışın.
  4. Clubhouse mobil bir uygulama olduğu ve internete ihtiyacı olduğu için aslında internetiniz ne kadar iyi olduğu direkt olarak ses kalitenizi de etkiliyor. İnternetinizin iyi olduğu bir yerden bağlanmak oldukça önemli. Unutmayın, zaten çok kısıtlı bir zamanınız var. Clubhouse’daki bir özellik de bu konuda sizi zor duruma düşürebilir. Konuşma yaptığınız esnada telefonunuz çalarsa otomatik olarak sesiniz kesiliyor. Bu sebeple eğer mümkünse girişiminizi anlatırken (Wi-Fi üzerinden bağlanıyorsanız) telefonunuzu uçak moduna alarak sadece Wi-Fi modülünü açabilirsiniz. Bu sayede telefon çalmasını engellemiş olursunuz.
  5. Clubhouse’taki bio kısmını çok iyi şekilde kullanın. Girişiminizi anlatırken yatırımcıların sadece dört satır okuyarak daha fazla bilgi almalarını rahatlıkla sağlayabilirsiniz. Bio kısmına linkler koyabilir, e-mail ve iletişim bilgilerinizi yazabilirsiniz. Bu sayede size kolay şekilde ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Benzer bir yapı ile ilerleyen, Clubhouse’da 500 İstanbul kurucularından Enis Hulli’nin açtığı, Perşembe akşamları 22:00'da başlayan “Yatıranlar Klübü” odasında da yatırımcılara girişiminizi anlatıp sorular yöneltebilirsiniz.

Bu pazar ‘Erken Aşama Girişimler Anlatıyor, Yatırımcılar Dinliyor’ odasına katılan yatırımcılardan QNBEYOND Ventures Partner’ı Özge Öz’ün bahsettiği bir podcast’i de sizlerle paylaşmak istiyorum. Özellikle Clubhouse anlatımlarınız için faydalı olacağını düşünüyorum. Özge’nin bahsettiği ‘Gimlet 1: How Not to Pitch a Billionaire’ podcast’ini dinleyebilirsiniz.

Life becomes awesome when we startup... #entrepreneur #newbizguy #innovator #funder #cofounder #happy #startuplover #mentor ermanturan.com